کتاب هنر ایران منتشر شد

کتاب هنر ایران نوشته رابرت مرداک اسمیت، یکی از نخستین کتاب‌ها درباره تاریخ هنر ایران است که به فارسی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب زمانی منتشر شد که هنوز واژه یا معادلی چون «هنر اسلامی» در مطالعات هنرهای خاورمیانه و ایران در جهان شکل نگرفته بود و این اثر با عنوانی تخصصی و با هدف شناسایی و تحلیل هنر ایران در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار، خارج از ایران منتشر شده است.

اساس کار مرداک اسمیت در این کتاب، معرفی مجموعه ‌آثاری بود که برای نخستین‌بار در غرفه ایران در موزه ساوت کنزینگتون لندن به نمایش درآمده بود.
رابرت مرداک اسمیت  (1900-1835م.) رئیس اداره تلگراف ایران در فاصله سال‌های1888-۱۸63م، سرلشکر، باستان‌شناس و دیپلمات اسکاتلندی ازجمله مهم‌ترین گردآورندگان آثار هنری ایران در انگلستان به‌شمار می‌آید. بخش بزرگی از آثار هنری ایران که در موزه‌های بریتانیا موجود است به همت شخص او به آنجا راه یافت. براساس مدارک و مستندات باقیمانده از دوران اقامت وی در ایران، امروز می‌توان بخش‌های مهمی از تاریخ هنر ایران در دوران قاجار را مورد مطالعه قرار داد.

در این کتاب، علاوه بر وفاداری به استفاده از طرح‌ها (گراور‌ها)ی منتشرشده در اصل کتاب، سعی شده تا تعدادی تصویر رنگی متعلق به شاخص‌ترین آثار هنری موجود در کلکسیون موزه ویکتوریا و آلبرت لندن برای مطالعه علاقه‌مندان ارائه شود.

همچنین 2 مقاله در بخش ضمیمه کتاب از پژوهشگران برجسته جنیفر اسکرس و ایزابل گودیین ترجمه و منتشر شده که برای شناخت بهتر زندگی و جایگاه نویسنده کتاب و اهمیت موضوعات مطرح شده و روش‌شناسی وی در این‌باره، نقش مهمی ایفا می‌کند.
کتاب «هنر ایران» در قطع رقعی، با تصاویر رنگی توسط کیانوش معتقدی ترجمه و از سوی نشر خط و طرح منتشر شده است. این کتاب 175صفحه‌ای 70هزار تومان قیمت دارد.

 

منبع خبر سایت همشهری آنلاین 

نوشتهٔ پیشین
کتاب «میشل اوباما» به ترجمه‌ی سهیلا ناصری در مؤسسه‌ی هنر فردا رونمایی شد
نوشتهٔ بعدی
گفت‌وگوی جاوید رمضانی با کیانوش معتقدی، مترجم کتاب هنر ایران

در همین زمینه بخوانید